خاطره1

سلام

یادم هست که از حضرت آیت الله مجتهدی تهرانی رضوان الله علیه بارها شنیدم که میفرمود:

اگر حاجت مهمی دارید برای برآورده شدن آن ، باتوجه ، حضرت رضا علیه السلام را سه مرتبه به حضرت جوادالائمه علیه السلام قسم بدهید انشاءالله برآورده میشود.

البته حواسمان باشد که اگر هم احیاناً برخی اوقات بعضی حاجات ما هم برآورده نشد و باوجود توسلات جدّی و رعایت آداب توسلات،از گرفتن حاجتمان ناامید شدیم بدانیم که:

1- در روایت آمده که « أنتم کالمرضی و ربّ العالمین کالطبیب » شما مثل مریض و پروردگار علیّ أعلی مثل طبیب است. چون او ما را آفریده و او میداند که چه چیز بصلاح ما و چه چیز بضرر ماست. آیا طبیب و دکتر هرچه که بیمار بخواهد در نسخه او مینویسد یا هرچه که صلاح او باشد؟ پس اگر برخی حاجات ما هم برآورده نشد بدانیم که مصلحت ما نبوده و همین که پروردگار مهربان این حاجت ما را برآورده ننموده بر ما منت گذاشته و بما لطف نموده است.

2- بدانیم که همانطور که در روایت آمده که پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرمودند:« أنا و علیّ أبوا هذه الامّة » « من و علی دو پدر این امتیم » ، اهل بیت علیهم السلام هم مثل پدران ما هستند و بارها دیدیم که پدر عاقل هر چیزی را که فرزندش بخواهد برای او فراهم نمیکند چون بخاطر تجربه و علمی که دارد میداند که این خواسته فرزندش برای او مثلا ضرر دارد یا بنفع او نیست و چند سال بعد همان فرزند وقتی بزرگتر شد متوجه میشود که این پدر لطف کرده به او که آن مطلب را برای او فراهم نکرده است. 

3- برخی اوقات هم امتحان است. خداوند عالم در قرآن کریم میفرماید: « أحسب الناس أن یُترکوا آن یقولوا آمنا وهم لایُفتنون »« آیا مردم گمان کرده اند که همین که بزبان گفتند ما ایمان آوردیم رها میشوند و امتحان نمیشوند » نه! زهی خیال باطل. یکی از امتحانات خداوند عالم هم این است که حاجات مردم را گاهی نگه میدارد تا ببیند که این فرد چه میکند. آیا همه اعتقادات و محاسن اخلاقی اش را که به آنها میبالد به این یک حاجت میفروشد؟ آیا در اعتراض به این که خدا این حاجت او را نداده هرچه میخواهد میکند یا هرچه میخواهد بخدا و یابخلق خدا میگوید یا نه تحمل میکند و صبر میکند؟!

یکی از اقوام نزدیک ما بود که 50 سال مفلوج و معلول بود بطوری که کارهای شخصی اش را هم بطور کامل نمیتوانست انجام دهد.اما جز شکر پروردگار بزبان نمی آورد و یکبار هم نشنیدم که ناشکری کند و همیشه ما را هم بشکر پروردگار دعوت میکرد.

چرا راه دور بروم همین حضرت آیت الله مجتهدی که بنده توفیق داشتم 7 سال در خدمت ایشان بودم و چندین ماه هم در ایام بیماری سخت ایشان توفیق پرستاری ایشان را داشتم، در سخت ترین لحظات بیماری، اولا ایشان نمازشان و حتی نماز شبشان ترک نمیشد و ثانیا نشد کلامی جز الحمدلله برزبانشان بیاید. حتی در وقتی که درد میکشیدند خودم بارها شاهد بودم که بجای ناله، همین الحمدلله را باصدای کشیده ای شبیه ناله برزبان داشتند.

4- برخی اوقات هم بخاطر اعمال بد انسان است که روایت دارد که کار انسان بجایی میرسد که خداوند تبارک و تعالی اراده میفرماید که دیگر دعای او را نشنود و میفرماید بعزت و جلال خودم دیگر تو را نمی آمرزم.

البته اینگونه افراد هم که انشاءالله ما از آنها نباشیم هم نباید ناامید شوند و مثل فقیری که سماجت میکند باید بخداوند اصرار کنند و توبه واقعی نمایند من از کرم این پروردگار دور میدانم که او را نیامرزد.

 یاعلی

  تابعد ...  

/ 2 نظر / 18 بازدید
ندار

سلام....خسته نباشد .من خیلی ایت الله مجتهدیی را دوست دار م.کاش من اگر روزی ازدواج کردم فرزندی چون ایت الله مجتهدی خدا هدیه ام کند من حالا 17 ساله هستم

فاطمه

بازم تشکر.اینقدر مطالب قشنگه که نمیدنم چی بنویسم