خاطره4

سلام

یادم می آید که استاد عزیزم حضرت آیت الله مجتهدی رضوان الله علیه همیشه در مراسم شهادت حضرت امام کاظم علیه السلام این بیت را میخواندند:

به شب نشینی زندانیان بَرم حسرت       که نـُقل مجلسشان دانه های زنجیر است

آری! آن هم زندانی ای مانند زندانی بغداد! زندانی ای مانند زندانی علوی و فاطمی! آری زندانی ای مانند موسی بن جعفر علیهماالسلام که روزها روزه بود و در آن سیاهچال مخوف افطارش ضربات تازیانه! همان زندانی ای که شبها تا بصبح را در همان زندان بمناجات و دعا سپری میفرمود! همان زندانی ای که زن فاحشه را اجیر نمودند تا او را اذیت کند اما تا وارد زندان شد و روی دل آرای پسر فاطمه سلام الله علیها و مناجات او با پروردگار علیّ أعلی را دید دگرگون شد و او هم بسجده افتاد! همان زندانی ای که بیش از هزار سال است که شیعیان او را باب الحوائج خود میدانند و چه باب الحوایجی بالاتر از گل فاطمه!

این همه را گفتم تا مقایسه ای کوچک کنم.

عزیزان من ما که ادعای پیروی از مسیر اهل بیت را داریم و اگر پایش برسد چند روز هم بدون وقفه برای این خاندان سینه میزنیم چه شباهتی به این خاندان داریم؟

آیا اهل روزه هستیم؟ آیا اهل شب زنده داری هستیم؟ آیا اهل صبر در بلاها و مصیبتها و ناشکری نکردن پروردگار هستیم؟ آیا اگر زن فاحشه ای را نزد ما بیاورند او در اثر شیوه رفتاری ما از اعمال و رفتارش دست برمیدارد و بسجده برای پروردگار می افتد؟ یا اینکه شیوه رفتاری ما مسلمانان و شیعیان را هم نسبت به دین و مذهب و اهل بیت بی علاقه میکند؟

خدا میداند که چه در انتظار امثال من است اگر با کوچکترین رفتارمان مردم را نسبت به بهترین و کاملترین دین و پیشوایان آن که برترین مخلوقات هستند بدبین کنیم. لزومی هم ندارد که این بدبین شدگان غریبه باشند. پدر و مادر یا خواهر و برادر و یا اقوام و دوستان و آشنایان در رأس این مطلب هستند.متأسفانه خیلی میبینیم که در جوانان امروزی ، کم جوانی است که نسبت به اینگونه رفتارها و برخوردها دقت داشته باشد.

ببینید عزیزان اگر از اولین مصائب اهل بیت علیهم السلام  تا آخرین آنها را مطالعه کنیم میبینیم که همه آنها صحنه آموزش ادب دینی و اسلامی است. بالاترین صحنه ظلم به اهل بیت که صحنه کربلاست از اول تا آخر آن امام علیه السلام مشغول تربیت مردم است چه با مواعظ چه با رفتارهاو....

همین امام مظلوم ما حضرت کاظم علیه السلام در گوشه و کنج زندان هم دست از تربیت خلق برنداشته و تا فرصتی می یافت به آموزش عملی آموزه های دینی می پرداخت.

حضرت آیت الله مجتهدی میفرمودند:

دارد در کتب تاریخی که هر زندانبان ظالم و لامذهبی را که برای آزار و اذیت حضرت می گماردند ظرف چند روز در اثر ملاحظه رفتار موسی بن جعفر علیهماالسلام و برخورد حضرت با او توبه مینمود و عوض میشد و مرید حضرت میشد.

حضرات معصومین هم این همه مشقت را تحمل فرموده اند تا ما را اینگونه تربیت کنند نه اینکه از ما توقع داشته اند که تا صبح سینه بزنیم برای آنان. البته این هم به اندازه اش خوب است و تعظیم شعائر است ولی اگر کسی بگوید که این همه رنج و سختس اهل بیت پیامبر برای همین بوده و بس بی انصافی است .

بیاییم از امروز تصمیم بگیریم که هر روز بیشتر از پیش شبیه اهل بیت علیهم السلام و بالأخص شبیه ولی نعمتمان بقیة الله الأعظم ارواحنا له الفداء شویم تا در زمره سربازان آن وجود مبارک باشیم

التماس دعا 

یا موسی بن جعفر

تا بعد... 

/ 3 نظر / 19 بازدید
محمدابراهيم دراج

سلام عليكم عظم الله اجوركم خيلي عالي بود فقط يه مطلب داداش جون صفحه وبلاگتونو كمي با كلاس تر كنين اگر امكانش هست ياعلي صلوات

غلامعلی

راس میگه داداش دراج

سیده بانو

سلام خیلی ممنون ... صفحه وبلاگتونو باکلاس نکردین هم مهم نیست یکی موبیند یکی ...